Frances Coppola izvrstno pokaže, kako je bila navezava na evro oziroma evrske politike smrtonosna za Skandinavske države v času te zadnje krize. Kot lahko vidite na spodnji sliki, sta izmed štirih držav, ki so si zelo podobne po obsegu države blaginje (socialne države) in visokih davkih ter visoki ravni inovativnosti, le dve državi – Norveška in Švedska – uspešno okrevali in rasteta. Finska in Danska pa sta sedem let po začetku krize, podobno kot Slovenija, še vedno v recesiji ali izpod ravni iz leta 2008.
Kaj je šlo narobe? Hja, Finska je članica evro območja in njeni zmešani politiki – kljub že 4 leta trajajoči drugi recesiji po 2008 – mučijo gospodarstvo s strogo varčevalno dieto, ki so jo predpisali še bolj zmešani evrokrati. Danska nima evra, je pa članica ERM2 mehanizma, kar pomeni vezavo valute na evro in sledenje pravilom zaostrenega fiskalnega pakta (zniževanje strukturnega deficita za vsako ceno). Nasprotno pa imata Švedska in Norveška monetarno suverenost in neodvisnost od zmešanih evrokratskih fiskalnih politik. Monetarna in fiskalna suverenost sta očitno ključ za uspešnost v času krize. Državi namreč dajeta avtonomnost, da v najtežjih časih svojim potrebam ustrezno oblikuje ekonomske politike, ne pa da sledi nekim neumnim “one fits all” pravilom, ki se jih spomni Nemčija.

Nadaljujte z branjem→
You must be logged in to post a comment.