Timothy Garton Ash je v The New York Review of Books na podlagi nekaj zadnjih aktualnih knjig o Evropi napisal odlično osebno refleksijo na “post-wall” Evropo, na Evropo po padcu berlinskega zidu. Medtem ko se je leta 2005 vse zdelo krasno in optimistično, ena sama svoboda gibanja in trgovanja in evropskega duha, pa Evropa deset let kasneje izgleda morbidno, izmučeno, odtujeno, polno nezaupanja ali sovraštva, z zaprtimi mejami in vzponom populizma. Evropa se pospešeno dezintegrira in nihče si ne upa napovedati, kakšna bo čez naslednjih deset let.
Garton Ash nima recepta za rešitev Evrope. Pravi pa, da bi liberalci, na levi in desni, morali stakniti glave in narediti diagnozo, kaj nas odtujuje. Je to evro, so to tehnološke spremembe, globalizacija ali naključni dogodki (migrantska kriza)? Brez diagnoze ne moremo začeti iskati pravega zdravila. Ključni problem po letu 2008 je, da diagnoza ni bila postavljena, pač pa so bila zgolj predpisana zdravila. Na pamet. Predpisala jih je najmočnejša članica.
Če bomo pustili še naprej zdravljenje brez postavljene diagnoze, bodo populisti Evropo razkosali.
You must be logged in to post a comment.