Spodaj je izvleček iz zanimivega teksta Angela Gurrie, generalnega sekretarja OECD, kjer govori o pasti financiranja in investiranja v sodobnem svetu. Po eni strani živi svet v iluziji likvidnosti zaradi neortodoksnih politik centralnih bank (kvantitativno sproščanje), toda ta sredstva gredo v neproduktivne namene. Predvsem ležijo v hedge skladih ali pa jih podjetja namenjajo za odkupe lastnih delnic (buybacks). Zanimivo je, da finančni trgi (borze) bolj nagrajujejo podjetja z večjim obsegom buybacksov kot pa podjetja z večjimi kapitalskimi naložbami.
Na drugi strani so se tudi naložbe multinacionalk v t.i. globalne verige vrednosti (global value chains) ujele v past nizke donosnosti. V veliki meri je šlo za preveč obsežne naložbe v države v razvoju, kjer je donos na vložen kapital danes manjši od cene financiranja. Hkrati pa je zanimiv trend, da medtem ko podružnice multinacionalk v razvitih državah dohitevajo svoje “matere” po obsegu prodaje na zaposlenega, to ne velja za dodano vrednost na zaposlenega. Ali drugače rečeno, bodisi gre za selitev proizvodnje z zelo nizko dodano vrednostjo ali pa “matere” z različnimi mehanizmi transfernih cen izsesajo dodano vrednost iz hčerinskih družb v tujini. Ali še drugače rečeno, multinacionalke pri investicijah v tujino zasledujejo operativno učinkovitost in davčne razloge, ne zanimajo pa jih naložbe v raziskave in razvoj ter inovacije v državah v razvoju. Logično.
In tretjič, potem pa je tu še problem davčne optimizacije zaradi škodljive davčne konkurence med razvitimi državami, kar vodi do navideznih naložb v države z nizkimi davčnimi stopnjami. Več o tem v naslednjem postu.
Nadaljujte z branjem→
You must be logged in to post a comment.