Z Binetom Kordežem delava na enem zanimivem projektu glede slovenske gospodarske situacije in strategije razvoja. Spodaj predstavljam majhen košček zgodbe glede anatomije slovenske gospodarske stagnacije, prikazane na makro nivoju in v slikah. Slike povedo več kot tisoč besed.
Zgodba glede slovenske gospodarske stagnacije na makroekonomski ravni je dokaj preprosta (dejansko pa je na mikro ravni izjemno kompleksna):
- Stopnje rasti slovenskega BDP trendno upadajo (slika)
- Statistično je stopnja rasti BDP enaka vsoti stopnje rasti produktivnosti in stopnje rasti števila prebivalcev
- Rast števila prebivalcev v Sloveniji je minimalna in je v obdobju 2014-2025 v povprečju prispevala 8 % k letni rasti BDP (slika)
- Rast BDP pretežno (92-odstotno v obdobju 2014-2025) poganja rast produktivnosti (BDP/preb.)
- Vendar pa rast produktivnosti trendno upada (slika)
- Do 2008 je glede produktivnosti (BDP/preb.) Slovenija dohitevala povprečje EU
- Po 2008 sledi dolgo „izgubljeno desetletje“
- Leta 2025 smo po produktivnosti tam, kjer smo bili leta 2008 (slika)
- Po 2008 se število državljanov v povprečju zmanjšuje po 3.000 letno, število tujcev pa povečuje po 9.000 letno (slika)
- Še bolj dramatična je slika v zadnjem desetletju in če pogledamo naravni in selitveni prirast prebivalstva Slovenije
- Od 2017 je naravni prirast prebivalstva v Sloveniji negativen (št. umrlih > št. rojenih) (slika)
(* zanimivo vprašanje je, koliko je pospešen trend negativnega naravnega prirastka od vključno 2020 posledica presežne smrtnosti, ki se vleče iz časov Covida)
- Po 2018 se neto priselitve povečujejo po 12.800 letno, število prebivalcev pa se po naravni poti zmanjšuje po 4.700 letno (slika)
Torej implikacije za gospodarsko rast so:
- slovenska produktivnost, ki predstavlja 92 % rasti BDP, stagnira (stopnje rasti se trendno znižujejo)
- tisti majhen delček rasti BDP, ki ga poganja rast prebivalstva (8 %), pa poganjajo imigracije, medtem ko Slovenci izumirajo
Pot do višje gospodarske rasti (in s tem višje blaginje) pelje preko povečanja produktivnosti in izboljšanja demografije:
- pot k višji produktivnosti pelje skozi povečane investicije (ki so danes glede na BDP nižje, kot so bile leta 1995)
- pot k izboljšanju demografije pa pelje prek povečanja rodnosti in hkrati povečanja števila kadrov z boljšimi kompetencami
Slovenija potrebuje razvojno strategijo, kako to doseči.








You must be logged in to post a comment.