Tadej Kotnik je danes v Državnem zboru podal izvrstno faktografsko kronologijo, zakaj in kako je kapital slovenskih bank v času “pohanja” stresnih testov jeseni 2013 moral postati negativen. Moral je. Šlo je za verigo dejanj, zvijanj rok, potvarjanja in neresnic, pri čemer je obljubo Evropski komisiji dalo MF, naloge pa (v kolaboraciji z ECB) izvršila BS. Zadeva si zasluži tako parlamentarno preiskavo kot resno zunanjo strokovno in forenzično preiskavo.
Da ne bo pomote, sam izbris “podrejencev” mene kot davkoplačevalca ne moti, vkolikor je legalno izveden. Moti pa me, če smo zaradi “prisilno izračunane” prevelike kapitalske luknje davkoplačevalci morali prevzeti bistveno večje dolžniško breme in če bodo dokapitalizirane banke privatizirane po bistveno nižji ceni, kot so bile dokapitalizirane z našim denarjem. Figurativno rečeno, moti me, če denimo NKBM zaradi preveč izračunane kapitalske luknje zdaj “sedi” na 500 milijonih evrov likvidnosti našega denarja, privatizirana pa bo za 150 mio evrov.
Vasja: Ali so bile prevec dokapitalizirane ne vem. Mozno, da sedijo na prevec denarja. Me pa zanima, ali je res, da je bila Slovenija obravnavana neenakopravno in bila prisiljena v relativno vecjo dokapitalizacijo, kot pa druge drzave.
Po zelo povrsnem pregledu podatkov, se mi zdi, da smo bili obravnavani priblizno enako ali morda malo bolj strogo. Tier 1 razmerje slovenskih bank in majhnih EU bank je enako. 15% v sredini 2014 (ECB SDW). Tier 1 srednje velikih bank v EU pa je malo cez 13.5%. Ne vem pa kam bi (v povprecju) uvrstil slovenske banke, verjetno nekje med majhne in srednjevelike.
Všeč mi jeVšeč mi je
Vasja: Je pa to zgolj enostavna primerjava, ki ne uposteva stalih temeljnih dejavnikov (sistmskega tveganja v drzavi, odstotek slabih posojil, probability of default,..).. Se opravicujem za double posting.
Všeč mi jeVšeč mi je
Ne razumem, kako sta lahko največji državni banki oktobra lani na stresnih testih padli, sedaj pa se govori, da sta bili preveč dokapitalizirani?
Mogoče pa si kdo ne želi, da bi NKBM prodali skladu Apollo (baje za 200M), pa je zato v javnost “spustil” omenjene stvari.
Všeč mi jeVšeč mi je