Ne, ne pred njihovimi ženami, ki bi jim ob ločitvi pobrale polovico premoženja, pač pa pred “socialističnimi demokratkami“, ki napovedujejo dvig zgornje mejne dohodninske stopnje in progresiven davek na premoženje. V Davosu so se nekateri milijarderji ob teh predlogih histerično smejali, toda to bo očitno davčna debata prihodnjih let.
In here we go. Učinki progresivnega davka na premoženje predvsem zgornjega 1% ameriških davkoplačevalcev, ki drži več kot 40% premoženja, bi bili enormni. Predvsem pa bi postopno znižali drastične razlike v premoženju, ki so se po štirih desetletjih zniževanja spet začele povečevati s Carterjevo davčno reformo v drugi polovici 1970-ih let in nato eksplodirale z Reaganovo davčno reformo v sredini 1980-ih let.
?? ko bom kakega videl tresti se, bom verjel – miliarderji so tako v ZDA kot drugod trdno v sedlu in varni pred “ekscesnimi” davki; debate “kaj če, če in še če” niso/ne bodo spremenile ničesar razen lažnega upanja
Ja, ampak poglej si obdobje po letu 1930 v zgornji sliki. Zmanjšanje koncentracije premoženja je možno. Kot dokumentira Piketty v svojem Kapitalu, je do znižanja koncentracije premoženja po letu 1930 prišlo iz treh razlogov: (1) razvodenitev premoženja v vrednostnih papirjih po borznih zlomih po letu 1929, (2) uničenje premoženja v času 2. svet. vojne, in (3) uvedba davka na premoženje in dedovanje ter visoke progresije pri dohodkih.