Bil sem ena zadnjih generacij, ki so jo konec 1980-ih let na ekonomski fakulteti še napol-zaresno posiljevali z marksistično politično ekonomijo. Izpit iz odurne “politične ekonomije socializma” pri Tajnikarju mi je uspelo narediti šele v četrtem poskusu in ko je bilo socializma konec, sem upal, da se z Marxom nikoli več ne bom srečal.
Toda očitno sem se zmotil. Namreč, Thomas Piketty iz Paris School of economics je v najbolj pričakovani knjigi letošnjega leta “Capital in the Twenty-First Century”, ki bo v angleščini izšla marca letos, z analizo neenakosti v kapitalističnem tržnem gospodarstvu prišel do precej podobnih spoznanj kot Karl Marx dobrih 170 let pred njim. Piketty ugotavlja, da je naravna tendenca kapitalizma koncentracija kapitala v rokah peščice lastnikov kapitala in povečevanje neenakosti, kar vodi do politično nevzdržnih družbenih tenzij.
Pikettyjevo knjigo, ki je sicer lani izšla že v francoščini, so ekonomisti in vodilni svetovni mediji v recenzijah že označili kot eno najpomembnejših ekonomskih knjig zadnjih desetletij. Branko Milanović, ekonomist iz Svetovne banke, ki se ukvarja z neenakostjo, je napisal obširno recenzijo, ki bo letos objavljena v prestižnem Journal of Economic Literature. The Economist in New York Times sta že objavila zelo pozitivne kritike
Thomas Piketty ni kdorsibodi. Ima doktorat iz pariške EHESS in londonske LSE, na MIT je bil docent in gostujoči profesor, objave pa ima v top-5 najboljših ekonomskih revijah. Skupaj s kolegi Alvaredom, Atkinsonom in Saezom so desetletje zbirali podatke o distribuciji dohodkov na podlagi davčnih podatkov in na tej osnovi oblikovali obsežno bazo podatkov World Top Incomes Database za 27 držav za obdobje večinoma od leta 1920 naprej (baza se dopolnjuje, trenutno je v obdelavi še 45 držav). Mimogrede, slogan gibanja Occupy “We are the 99%” ter podatki o gibanju dohodkov zgornjega 1% in 0.1% imajo svoj izvor prav v tej bazi podatkov, le-ta pa temelji na metodologiji iz Pikettyjeve knjige iz leta 2001 (o distribuciji dohodkov v Franciji) ter raziskavi iz leta 2003, ki sta jo naredila Thomas Piketty in Emmanuel Saez.
In prav ta baza podatkov za veliko število držav je Pikettyju omogočila vpogled v historično evolucijo najvišjih dohodkov po državah ter iz nje izpeljati ključne ugotovitve o evoluciji kapitalizma. Omogočila mu je narediti neke vrste “splošno teorijo kapitalizma”.
Zgodba, ki jo ponuja Piketty, je zelo preprosta (glejte predstavitev knjige). Premoženje (bogastvo) se skozi zgodovino v večini držav koncentrira. Do konca 19. stoletja se je delež bogastva v rokah zgornjih 10% v večini razvitih držav postopoma približal ravni 80 – 90%, zgornji 1% pa je postopoma pridobil 50 – 60% celotnega nacionalnega premoženja. Naravna tendenca kapitalizma je torej koncentracija kapitala oziroma bogastva … razen če kapitalizma kaj v tem procesu ne zmoti. V drugi polovici 19. stoletja so bili delavski nemiri, ki so privedli do postopnega zviševanja plač proleteriatu, v prvi polovici 20. stoletja pa obe vojni in vmes velika gospodarska kriza. Te disrupcije so – zaradi nujnosti financiranja povečanega javnega dolga in negativnega imidža bogatih industrialcev in finančnikov – privedle do dviga davkov na najvišje dohodke (vse do 90% ali celo 100%) in na dobičke, kar je močno zmanjšalo dohodke in premoženje bogatih. Toda sredi 1970. let se je zgodba začela obračati, države so začele zmanjševati (še iz časov izpred ali med drugo svetovno vojno povišane) visoke davke na najvišje dohodke, na kapitalske dobičke in na dobičke podjetij – in kapitalizem je ubral nazaj na staro pot, delež dohodkov zgornjih 10%, 1%, 0.1% je začel spet močno naraščati.
Piketty pokaže, da je v ozadju te koncentracije bogastva in naraščajoče neenakosti preprosta ekonomska zakonitost: kadar je stopnja rasti donosa na kapital višja od stopnje rasti BDP, se bo povečeval delež kapitala v BDP. Pri tem gre za navadno računovodsko identiteto: če je BDP vsota dohodkov kapitala in dela, potem višja stopnja donosov kapitala od stopnje rasti BDP avtomatsko pomeni povečevanje deleža dohodkov kapitala v BDP. Ali drugače rečeno, kadar donosi na kapital naraščajo hitreje od plač, se premoženje koncentrira v rokah lastnikov kapitala, neenakost pa narašča. Pri tem velja za ilustracijo pogledati spodnji dve sliki, ki prikazujeta stopnje rasti dohodka in donose kapitala za zadnjih 2000 let.
Zgornja slika kaže primerjavo s stopnjo donosov na kapital pred obdavčitvijo. Videti je, da se je razlika med stopnjo rasti dohodka in stopnjo donosa na kapital (pred davkom) v sredini 20. stoletja precej zmanjšala, nato pa se je vrzel spet močno razprla.
Spodnja slika pa kaže primerjavo s stopnjo donosov na kapital po obdavčitvi. Iz nje je lepo razvidno, kako je visoka obdavčitev najvišjih dohodkov, ki je bila v veljavi med obema vojnama in vse do sredine 1970. let, znižala realne donose na kapital pod stopnjo rasti BDP. To je bilo obdobje, ko se je neenakost v razvitih državah močno zmanjšala. Obdobje visoke rasti standarda in prosperitete srednjega razreda.
Piketty je izrecno zavrnil znano hipotezo razvojnega ekonomista in Nobelovca Simona Kuznetsa o evolucijskem gibanju neenakosti v kapitalizmu kot krivulje v obliki “narobe obrnjene črke U” (da po določeni stopnji razvitosti neenakost dohodkov spet začne upadati). Kuznets je zmanjševanje neenakosti po drugi svetovni vojni napačno pripisal zrelosti kapitalizma, ne pa učinku velike krize in vojne ter posledičnega dviga davkov na kapital in visoke dohodke. Piketty pravi, da je naravna tendenca kapitalizma koncentracija kapitala in bogastva ter povečevanje neenakosti, razen če kapitalizma na tej naravni trajektoriji ne zaustavi nekaj izrednega, denimo vojne ali velike krize. To tudi pomeni, da optimizem ekonomistov v zadnjih desetletjih o tem, da je kapitalizem dozorel in da omogoča vsem primerno participacijo na dohodkih ter primerno rast blaginje, ne zdrži. Kapitalizem brez uzde očitno vodi v povsem nasprotno smer.
Zakaj je takšna divergentna rast dohodkov med lastniki kapitala in dela sploh problematična? Problema sta dva. Prvi se nanaša na problem sekularne stagnacije, ki ga je kot prvi omenjal Larry Summers (o tem sem pisal tukaj in tukaj). Namreč, če dohodki spodnjih 90% ne rastejo v zadovoljivi meri, se tudi agregatno povpraševanje (BDP) ne povečuje dovolj. To pa ima kot posledico na eni strani, da se razlika v dohodkih med kapitalom in delom še povečuje, kar povečuje neenakost. Na drugi strani pa ima za posledico, da se mora spodnjih 90% zaradi nizke rasti dohodkov stalno zadolževati, kar pa vodi v nepremičninske in finančne balone in posledične krize. Tak kapitalizem potrebuje stalne balone za nadaljevanje rasti. Takšna trajektorija kapitalizma torej ne zagotavlja stabilne rasti in povečuje neenakost.
Drugi problem pa naravno izhaja iz tega prejšnjega. Hitrejša rast donosa kapitala od prihodkov dela vodi v povečanje koncentracije bogastva in neenakosti na drugi strani, ki sčasoma postane socialno nevzdržna. Takšno stanje smo imeli v sredini 19. stoletja, ko je Karl Marx pisal analize o nevzdržnem položaju depriviiranega delavskega razreda. Kot veste, je tovrstna socialno nevzdržna situacija v mnogih državah pripeljala do vrelišča in revolucij. Socialno bedo spodnje polovice prebivalstva (po dohodkih) lahko “mesije” vseh mogočih barv zlahka prepričajo in izkoristijo za družbene prevrate.
In natanko to je ena izmed glavnih poant Pikettyjeve knjige. Naravno, samouničujočo tendenco kapitalizma h koncentraciji premoženja je treba preobrniti. Kapitalizmu je treba nadeti uzde, če ga – kot edini učinkovit družbeni sistem – želimo ohraniti.
In kakšni so predlogi Pikettyja za zajezitev naravne tendence kapitalizma? Hja, njegov predlog je zelo radikalen. Piketty predlaga uvedbo globalnega progresivnega davka na premoženje, tudi na dediščino. Po njegovem mora biti davek globalen, da bo onemogočil davčno konkurenco in davčno izogibanje. Tak predlog je, hm, seveda povsem utopičen. Težko si je predstavljati, prvič, da bi politične elite v razvitih državah, ki jih izdatno sponzorirajo kapitalske elite, da delajo to, kar je v interesu lastnikov kapitala, kdaj “smele pristati” na tak progresiven davek na premoženje. Razen, če pride do hude vojne ali res hude gospodarske krize. In drugič, praktično nemogoče je, da bi na tak davek hkrati pristale vse države sveta. Mnoge namreč odlično živijo od tega, da kot davčne ali bančne oaze privabljajo globalne finančne tokove globalnih lastnikov kapitala.
Namesto tega se bo treba ozreti po bolj izvedljivih možnostih. Ni treba pogledati daleč. Evropa je dober zgled. Predvsem Skandinavske države s sistemom relativno višjih davkov na eni in redistributivnih socialnih politik na drugi. Tak model omogoča najti manj drastično in bolj vzdržno ravnotežje med kapitalom in delom. Tudi ZDA se pod Barackom Obamo obračajo v to smer – zdravstvena reforma, povišanje minimalne plače, reforma nadomestil za brezposelnost so majhni koraki v pravo smer. Toda pravi izziv, prava mala vojna, se bo zgodila, ko bo naslednji predsednik ZDA predlagal(a) povišanje davčnih stopenj na dohodke in kapitalske dobičke. To bo res vojna, podobna tisti iz leta 1978, ko je republikanskim lobijem uspelo v Kongresu sprožiti proces zniževanja davkov (glejte tukaj).
Sicer dvomim, da bo Pikettyjev “Kapital v 21. stoletju” kdaj postal tako slaven kot Marxov “Kapital” ali “Manifest komunistične partije”, toda prihaja v natanko pravem času, da odpre oči mnogim. Lastnikom kapitala jih nedvomno ne bo, moral pa jih bo političnim elitam. Brez večje redistribucije dohodkov se namreč ne bodo zelo dolgo ohranile na oblasti.
Uf, res si nisem mislil, da bom še kdaj dočakal vonj po Marxu v zraku. Kakorkoli ga ne maram, pa menim, da kapitalizem potrebuje resno korekcijo v smeri večje redistribucije. Zaradi večje socialne pravičnosti in da se izognemo potencialnim posledicam v obliki marksističnih revolucij.
Odvisno, kaj je mišljeno z redistribucijo. Če je to nekaj, kar izvede država kot zakonodajalec, je zadeva na več načinov neizvedljiva oziroma moralno kot tudi legitimno izjemno sporna, in to ne glede na to, ali je odločitev demokratična ali absolutistična.
Kar se pa tiče kapitalizma… Kot je Ron Paul enkrat dejal:”Ne obsojajte kapitalizma, ker ga nikoli sploh nismo imeli!” Če je to primerno trditi za ZDA, kakšna je situacija šele v Evropi? In ja, kapitalizma samega zase res nikoli nismo imeli. Vedno se je nekdo, ki si je nelegitimno vzemal pravico za nadvlado, zavihtel na položaj, od koder je kapitalizmu subtilno ali pač ne, primešal svoje stvari oziroma kapitalizmu ponavadi elemente odvzemal. Ponavadi je bil ekonomski sistem, ki mu pripisujemo ime “kapitalizem” v resnici nek približek kapitalizmu, skoraj vedno pa je imel v sebi lovke ali države (socializem) ali pa podjetij, korporacij (korporativizem oz. fašizem). Na eni točki je vpliv nad vsem izrabljala RKC, ki pa se ponavadi sicer ni “preveč” vmešavala v trgovino med ljudmi, glavno da so plemiči in cerkveno dostojanstvo lahko dobili sredstva brez da bi poprijeli za delo.
Zato si tudi upam trditi, da je množica ljudi bila deprivirana “normalinh” ekonomskih pogojev prav zaradi vseh rok, ki so kadarkoli hotele “usmerjati” kapitalizem, ter ga efektivno onemogočiti (ljudem pa so nekateri še vedno želeli vcepiti v glavo, da je kapitalizem tisti, ki je problematičen, ne pa posamezniki ki si vzemajo pravice, ki jih naravno nimajo, za poseganje v pravice ostalih). Delno je res, da smrdi po Marxu, ampak vsi vedno pozabijo, da Marx sam ni obsojal kapitalizma ampak neko vrsto korporativizma, le da je vse skupaj narobe dojemal, bil je namreč tako prepričan, da je kapitalizem tisti, ki je problematičen, da si je verjel, med tem ko je sam velik del svojega življenja živel na račun drugih, kar je tudi sam v teoriji obsojal.
Želim si, da bi ljudje nehali gledati samo specifična področja in misliti, da je resnica individualna področju. Pri tem spregledajo kontekst vsega ostalega skupaj, spregledajo ljudi. Da podam stvar v analogiji: Če se osredotočiš samo na eno drevo (recimo da je to smreka), ki jo je gozdar privlekel iz gozda, lahko o tej rastlini izveš veliko stvari. Ampak kaj pa če je bila to edina smreka v gozdu, ki je recimo da pretežno hrastov? Če si tako zamišljen v smreko, da samega sebe prepričuješ, da je gozd smrekov, ne boš želel da ti nekdo pove, da je bil gozd drugačen, ker bi tako navidez deskriditiral tebe, kot tudi to, da boš moral gotovo ponovno definirati veliko stvari, ki jih poznaš (ostale smreke, ki si jih ocenjeval?). Ne glede na to, da je samo en človek tisti, pa četudi je najbolj osovražen s strani ostalih ljudi, je resnica še vedno v celotnem kontekstu gozda, ki je sestavljen iz več vrst dreves in ne samo ene smreke in ta resnica je še vedno absolutna.
Zaradi vzemanja stvari izven konteksta je bilo v zgodovini (in dandanes) storjenih mnogo grozodejstev, skoraj vsa na račun povprečnega prebivalstva, bogateli so pa že tako bogati. Zaradi vzemanja stvari iz konteksta je inkvizicija storila mnogo krivic, tako moralnih, kot intelektualnih. Kontekst… vsi smo ga del in nismo sami. Okoli nas so drugi ljudje in človek ni številka, ki jo lahko samo osamiš.
Všeč mi jeVšeč mi je
To kar trdi Ron Paul, je celo res. ZDA in vse države na svetu imajo neko obliko državnega kapitalizma. Nekakšnega “svobodnega”, anarho-kapitalizma itak nikoli ni bilo, vsaj ne na dolgi rok. Tak kapitalizem bi bil povsem kaotičen in tudi zelo nevaren, konec koncev pa tudi ni v interesu nikogar, ne gospodarsko močnih, ki bi v “svobodnem” kapitalizmu zelo malo profitirali in ne šibkih, ki bi bili povsem odvisni od svojega dela in hkrati nezaščiteni pred padcem v revščino.
Ron Paul se seveda rad sklicuje na “avstrijce”. Njihovi oboževalci pa kapitalizem obupno idealizirajo, depolitizirajo in kar je morda najslabše- abstrahirajo. A na resničnem trgu ni nič abstraktnega, vse je zelo konkretno. Konkretni ljudje in organizacije pa imajo vedno svoje interese, ki to idealizirano podobo kapitalizma podirajo. Namesto želje po “čistem” kapitalizmu, si je zato taki predstavi bolje odpovedati in pogledati konkretni svet malce drugače.
Všeč mi jeVšeč mi je
Se zelo strinjam z Borisem, ampak preden dodam še svoje mišljenje tu zraven, bi rad pokomentiral dve stvari. Prvič, Marx je bil verjetno eden boljših pronicljivejših mislecev in opazovalcev sveta okoli sebe. Seveda ni nujno, da ima v vsem prav in se v čem tudi moti, dejstvo pa je, da je v svoji analizi za razliko od neoklasikov denar jemal resno (Kapital, 3. knjiga). Drugič, Larry Summers ni prvi, ki je izpostavil sekularno stagnacijo, ampak je morda zgolj prvi neoklasični ekonomist (vsaj nedavno), ki je začel o tem govoriti: http://www.economonitor.com/lrwray/2014/01/16/growing-recognition-of-the-need-for-the-job-guarantee/
Sedaj pa navezava na Borisov komentar: slogan ‘Mi smo 99%’ je predlagal eden izmed pobudnikov Occupy Wall Streeta, ameriški antropolog in avtor brilijantne knjige Debt: the first 5000 years, David Graeber (http://www.amazon.co.uk/Debt-First-5-000-Years/dp/1612191290) – čisto možno, da na podlagi zgornje zbirke podatkov. Graeber v svoji knjigi na podlagi 36 strani bibliografskih virov razlaga, da ne obstajajo nikakršni zgodovinski dokazi, da bi trgi obstajali pred državo. Enostavno jih ni bilo, ker zanje v lovsko-nabiralniških družbah ni bilo potrebe. Trgi so se pojavili skupaj z državo, trge so, paradoksalno za zagovornike ‘prostih trgov’, ustvarile države in to so zgodovinska dejstva, zato stavek: ‘Želim si, da bi ljudje nehali gledati samo specifična področja in misliti, da je resnica individualna področju. Pri tem spregledajo kontekst vsega ostalega skupaj, spregledajo ljudi.’ izpade smešen, ker, Matic, v svojem zanosu zagovarjanja ‘idealnega kapitalizma’ storiš točno to. Kaj več Graeberjevi knjigi, o zgodovini denarja in vlogi države pa morda v kakem članku.
Všeč mi jeVšeč mi je
Dejansko sam ne zagovarjam idealnega kapitalizma, ker kot tak ne obstaja (nikoli ni in tudi gotovo nikoli ne bo), ampak svobodo. Ljudje smo individualna bitja in kot taka smo vedno anomalija kakršnem koli celovitemu sistemu. Sam zagovarjam, da nihče nima pravice kratiti drugemu svobode, da deluje kakor sam želi, v kolikor to delovanje ne krši svobode drugega (pri tem imam v mislih neodtuljive pravice (ali resnice/dejstva,…) ki jih ima vsako človeško bitje “po defaultu”: življenje, svoboda in vsaj še individualnost (posledica teh treh je tudi iskanje sreče). Kakršno koli oviranje prostega “trgovanja” ali izmenjave kakršnih koli stvari je zato nemoralno in nelegitimno. Veliko bolje to razpakria F. Bastiat v “Zakonu” – http://bastiat.org/en/the_law.html.
Kaj je pa trg in kaj je država?
Trg po definiciji je “kupovanje in prodajanje blaga in storitev glede na ponudbo in povpraševanje” in je na nek način obstoječe kadarkoli ko se izmenjuje storitve ali material. To je ne samo možno, ampak neovirano ravno izven koncepta države. Država tako ne more ustvariti trga, ampak ga lahko le omeji. Država po definiciji je pa “politična organizacija, ki zahteva in uveljavlja monopol zakonitega družbenega prisiljevanja na določenem ozemlju,” ki je potemtakem ne le popolna kontradikcija kakršne proste izmenjave stvari, ampak je kontradikcija svobodi ter v svojem bistvu krši naravno svoboščino človeka do svobode.
Država torej trga ne ustvari, ampak ga samo omeji. Ne samo da ga omejuje, ampak to vse skupaj dela popolnoma nelegitimno (še najbolj nelegitimna je družbena prisila iz strani demokracije, ki se zgodovinsko vedno sprevrže v tiranijo majhne količine ljudi s podporo večine) in proti sočloveku.
Priznam, veliko ljudi, libertarcev, gre veliko pregloboko pri teoretiziranju prostega trga in abstrakciji le tega. Nimam vseh odgovorov, nihče jih nima. Ravno to je bistvo. Noben človek ne more, niti ne sme, predpostavljati, da ve vse odgovore, delno je Hayek kritiziral Keynesa ravno o tem, da je Keynes sam hotel spraviti človeka v številko. To lepo prikaže tudi Leonard E. Read v svojem kratkem eseju “I, Pencil – http://www.econlib.org/library/Essays/rdPncl1.html”
Bistvo je v tem, da ima vsak človek svojo individualnost in svobodo pri tem in ko mu je ta svoboščina kratena ali omejena (ali s strani posamzenika ali pa skupine ljudi (države)) na kakršen koli, četudi zelo subtilen način, posameznik ne more svobodno razpolagati s svojo individualnostjo, kar okrni celoten krog tega posameznika, veliko ljudi tudi uniči (ponavadi na neki točki storijo samomor ali pa se zapijejo). Ne glede na to, ali temu rečeš kapitalizem, trg ali samo svobodno razpolaganje s svojim stvarjenjem in imetjem, je kot že rečeno omejevanje le tega dejansko omejevanje posameznika in posledično, ko je to na družbenem ali državnem nivoju najbolj človeško škodljiva stvar, ki se je izvaja. Človeštvo omejuje pred napredkom, pred življenjem.
Vprašanje je, če bi bilo za popolnoma vse svobodno življenje popolno (tatovi, lažnivci, kriminalci,… ga gotovo ne bi imeli najraje), ampak dejstvo je, da je tako življenje edino legitimno in moralno ter človeku sprejemljivo. Tisti ki komenterijo svobodo kot nepravično do sočloveka, so, ko vidijo nepravičnost ali človeka s potrebami, dolžni uporabiti edino same sebe in svoja prizadevanja (ter somišljenike) za pomoč takim ljudem. Če tega ne naredijo ustvarijo precedens, ki bo dosegel njih same (“Tisti, ki bi rad zavaroval svojo svobodo, mora varovati celo svojega sovražnika od opozicije; ker če prekrši svojo dolžnost, ustvari precedens, ki ga bo tudi sam dosegel.” – Thomas Paine). To je možno samo s posamezniki (ki seveda lahko sodelujejo – in izkaže se, da ljudje volunterno sodelujejo večino časa brez da bi se sploh zavedali), nikoli pa (vsaj ne efektivno) z uporabo družbene prisile. Isto velja tudi pri neoviranem kapitalizmu, pri človekovi odločitvi in pri interesih.
Na koncu koncev niti ni važno kako gloabalno efektivno nekaj je, če krši človekove neodtujljive resnice, se ne sme tolerirati.
Všeč mi jeVšeč mi je
Meni se zdi, da je to preveliko zanašanje na formalni vidik svobode. Človek, državljan lahko uživa vso (negativno) svobodo od prisile s strani države, ampak, če nima materialnih pogojev s katerimi jo bo tudi živel, mu to ne pomaga kaj preveč.
Kaj pomaga formalna svoboda Grku, če jih je skoraj tretjina brezposelnih in na robu socialnega izključenja? Je to ob še vedno formalno obstoječih svoboščinah še svoboda? Ja ok, lahko zapusti državo, saj so meje odprte, ampak to bi bil precej skrajen ukrep in za družbo tudi slab in neoptimalen, če bi se zanašli le na to.
Všeč mi jeVšeč mi je
1. Trditev, da je naravna tendenca kapitalizma koncentracija kapitala, razen če se zgodi kaj izrednega, je približno tako, kot jaz nosim vedno zelene hlače. Razen če oblečem rdeče. Ali pa rumene. Ja, obupen okus.
2. Davki so zgodovinsko v zadnjih sto letih na rekordnih vrednostih. Ne vem, v čem bi bil potlej problem? Nikoli jih še ni bilo toliko, nikoli niso bili tako progresivni in nikoli tako visoki.
3. Seveda trga ni bilo, dokler ni države (ali česa podobnega). Ker ni lastnine. Močnejši vzame, kar hoče. Najprej rabiš policaja, da močnega kroti, potem se pa lahko začne kumulirati. Ampak naravno stanje je pa gorjača, ne neka pocukrana Indija Koromandija.
4. So, ja, povsod so interesi. Lepota kapitalizma je v enostavnosti. Povsem priznava sebične interese in jih celo varuje. Socializem tava pa po neki novi družbeni zavesti, ki bi se naj ustvarila. Ne bo se. Ne deluje.
5. Kaj ima srednji razred z redistribucijo? Bogati mora dati nekaj revnemu. Srednjega se to ne tiče.
Všeč mi jeVšeč mi je
Marxova kritika kapitalizma tudi ne kritizira kapitalizma kot “pokvarjenega” ali pa “ne-demokratičnega”, ali pa korporativističnega ali kaj takega. Marx je kapitalizem krititiziral kot iracionalen sistem iz razsvetljenske perspektive, kot sistem, ki omejuje svobodo vseh, tako delavcev kot lastnikov kapitala, saj Marx ni trdil, da v kapitalizmu vladajo kapitalisti, ampak to, da nad njimi vlada sam kapital in da obstaja konkurenca tudi med kapitalisti, ki so primorani iskati višji dobiček ali pa biti “zamenjani”, oz. propasti.
Tale slika pove (vsaj) 1000 besed: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a7/Anti-capitalism_color.jpg
Na samem vrhu hierarhije je tako neživa stvar- kapital, ne pa kabalistični “vodeči” razred, ki ima menda vse pod kontrolo.
Všeč mi jeVšeč mi je
“Davki so zgodovinsko v zadnjih sto letih na rekordnih vrednostih. Ne vem, v čem bi bil potlej problem? Nikoli jih še ni bilo toliko, nikoli niso bili tako progresivni in nikoli tako visoki”
To ne drži. Višina davkov v razvitih državah danes ni najvišja, najvišja je bila med 2. svetovno vojno in nekaj časa po njej, res pa je, da še nikoli ni bilo toliko raznolikih davkov (recimo davek na sladke pijače), ker še nikoli ni bilo toliko raznolikih izdelkov in storitev. Vse to resda veča birokracijo, a to ne pomeni “progresivnosti” davkov.
Všeč mi jeVšeč mi je
“izkaže se, da ljudje volunterno sodelujejo večino časa brez da bi se sploh zavedali.” Se strinjam, zato menim, da je tudi trg je določena prisila, kajti na trg moram iti, ko nečesa nimam in mislim, da to potrebujem, zato grem to iskat tja. Če pa živim v (pretežno) samozadostni skupnosti, katere podlaga je medsebojno sodelovanje in podpora (kakršne so obstajale včasih), potem tudi ni potrebe po trgu. Zato trg kot tak ni nek ‘naraven’ pojav, kjer bi doživeli odrešitev in tudi ni edina oblika družbene interakcije. Država (lahko tudi majhna mestna državica) je trge ustvarila s prisilo (vojsko in vsiljevanjem lastne valute ter zahtevo po plačilu davkov v tej valuti) in to pretežno na osvojenih ozemljih. In razlog je bil praktične narave, namreč vojaška ekspanzija in nadaljne osvajanje (včasih sta bili logistika in oskrba vojske težavni).
“Tisti ki komenterijo svobodo kot nepravično do sočloveka, so, ko vidijo nepravičnost ali človeka s potrebami, dolžni uporabiti edino same sebe in svoja prizadevanja (ter somišljenike) za pomoč takim ljudem.” Vprašaj gostinca Enisa Musića, kaj je trg sporočil njemu, ko je pričel s pomočjo ljudem v stiski. Verjetno ti bo odgovoril, da se mu je obisk prepolovil. Ne, kot družba verjetno nismo pripravljeni na popolnoma svobodno življenje, kajti svoboda zahteva tudi osebno odgovornost.
“še najbolj nelegitimna je družbena prisila iz strani demokracije, ki se zgodovinsko vedno sprevrže v tiranijo majhne količine ljudi s podporo večine.” Kaj je potem tvoj predlog, anarhija?
“Ljudje smo individualna bitja in kot taka smo vedno anomalija kakršnem koli celovitemu sistemu.” Celovit sistem je tudi vesolje, na nek način. Smo potem anomalija vesolju?
Če si res tako proti državi (katera smo po svojem bistvu vsi in imamo tako kot si jo zaslužimo), je potem najbolje, da storiš vsaj dvoje: prvič, odpovej si obvezno zdravstveno zavarovanje in za vse zdravljenje plačuj sam (enako velja za šolanje) in drugič, prični si prizadevati, da v naslednji krizi države ne bodo reševale nasedlih zasebnih bank. Ali pa pojdi živet off-grid v divjino.
Všeč mi jeVšeč mi je
Trga ne mislim samo kot nekega pojava, ki vključuje denar ampak kakršno koli obliko izmenjave, mimogrede po definiciji trg denarja niti nujno ne potrebuje. Kar se tiče denarja, država ne rabi biti tista, ki vsili neko valuto, lahko je določena samodejno v prostem bančnem trgu, kjer konkurenca poskrbi za to, da ostali ne guljfajo (veliko boljši primer kot v ZDA pred 1864, je Škotska boljši primer ed 1716 in 1845 (čeprav ne popoln), zraven so tudi ob nekih obdobjih Švedska, Avstralija, celo Švica – povsod je prenehanje takega “sistema” prišlo iz ponavadi državne oz. federalne direktive.
Danes je trgovanje samo na osnovi materialne izmenjave še lažje dosegljivo, saj poznamo digitalne tehnologije, ki nam omogočijo, da okoli potujemo samo “s kartico,” ter s pomočjo ali “clearing hous-a” ali pa zaupanja oz. konkurence, ki to zaupanje testira, tudi lahko trgujemo na tak način. To je mogoče brez države (oziroma če si zagovornik minimalne države v minarhistični družbi, kjer je državni aparat tako majhen da ima zelo zelo malo dejanskih funkcij). Dejansko pa ne rabiš iti “ven na trg” kot na neko fizično mesto, za to da trguješ, ampak to lahko recimo danes narediš preko interneta, kar je zopet dokaz za to, da trg obstaja brez države, nekdaj pa bi lahko rekel, da kadarkoli je kdorkoli karkoli zamenjal za karkoli, kar se mu je zdelo bolj vredno kot to kar ima on sam, je trgoval – brez države, brez denarja. Bitcoin, četudi kriptovaluta brez neke intrinzične vrednosti, je še en primer delovanja decentraliziranega “trga” ustvarjenega s strani sodelovanja in zaupanja ljudi brez države. Denar pri vsem skupaj je namreč le sredstvo izmenjave. Res je, da je za dolgo časa olajšal trgovanje, ampak situacija brez denarja je povsem izvedljiva (mimogrede tudi danes v Grčiji – za to da bi se izognili davkom, veliko grkov trguje na “črnih trgih” brez uporabe državne valute, ponavadi imajo za izmenjavo neko omejeno količino nekakšnega sredstva za izmenjavo, lahko tudi kos papirja kot garancija za poplačilo s to in to dobrino… ja res je ta papir bi lahko bil smatran kot denar, čeprav legalno ni).
Zgodba s pomočjo ubogim je pa sledeča. V Sloveniji, po mojem že dalj časa opazovani situaciji, se množično obnašamo do ubogih kot da so neka druga rasa, zelo podobno kot so se južni američani obnašali do črncev. Temu je gotovo zato zaradi slovenske zgodovine in zaradi vsega kar so drugi gosdpodarji delali z nami, kar Miha Mazzini v eni od svojih kolumn imenuje negativna selekcija. Poleg tega je bilo z Musičem tako tudi zato, ker so Slovenci navajeni tega da mislijo, da bo država (oziroma nekdo drug) poskrbela za uboge. Ker pa vsi prelagajo odogovornost, se to tudi pri državi (državnemu aparatu – 99% časa ko uporabljam besedo država imam v mislih državni aparat kot umetno tvorbo) nikoli ne dogodi (ali pa redko oz. pomotoma). Slednja revščino v bistvu še povečuje. Zgodovinsko gledano pa se tako ali tako ni rabil popolnoma vsak ubadat z reveži, saj so to ponavadi delale cerkve (resda RKC ne vedno najbolje in ne vsi sloji le te) in ostale humanitarne organizacije. To je bilo najbolj očitno v dolgo časa eni izmed najbolj svobodnih ZDA, ki sicer ni dolgo časa ostala tako svobodna kot je bilo prvotno mišljeno. Ja res pa je, da je odgovornost pomembna, ampak v centralno planski državi kot je naša, ljudem ni v interesu biti odgovoren. Se jim bolj splača biti “kriminalec.”
Demokracija vs. Anarhija… hmm… kaj naj rečem… sam bi odpravil, sicer po zdajšnjem demokratičnem postopku, brez prelivanja krvi, popolnoma vse nacionalne države. V prosti družbi se pa tako ali tako formirajo skupine ljudi (nekdaj je bilo to najbolj vidno v plemenih, ki so se preselila na področje Evrope), ki so bile na začetku kolikor toliko svobodne. In če se formirajo skupine kot “plemena,” četudi neko pleme želi popoln komunizem (dokler ne krši svobode in življenja ostalih ljudi), naj tako bo, dokler vsi dopuščajo možnost individualne ali kolektivne secesije iz katere koli take skupine. Tako da ne vem, ali je to v resnici anarhija ali le decentralizirana parcialno-minarhistična družba?
Ker mi je jasno, da je danes to težko dosegljivo (odpraviti nacionalne države), bi bil povsem zadovoljen že z zakonsko podlago do osebne ali kolektivne secesije (tudi ozemeljsko morda) iz države, katere del sem, brez da bi rabil fizično nujno zapustiti le to (zato pravim tudi morda ozemeljsko). Kako bi to izgledalo ne vem, ker nisem še globoko razmišljal o posledicah take možnosti, bi bilo pa vredno debate. Druga stvar, ki je pa tudi problematična, je to, da v etatistični družbi, kot jo imamo, potrebuješ dovoljenje za karkoli, tako da dokler ostanem v Sloveniji (in ne bi je rad zapustil), legalno ne bi kar mogel iti niti živet nekam v divjino, da bi si zgradil nekaj svojega iz lokalnega materiala. Kar se faksa tiče, hodim na privaten faks v Sloveniji, ki si ga sam plačujem. Z zdravstvom se, dokler sem zavarovan po starših ne bom ubadal dokler ne bom spet moral sam plačevati za “obvezno zavarovanje” (ki to ni, ampak je le prispevek – nikjer nima nihče nobene police – za to rabiš dodatno zavarovanje, ki pa je kolikor toliko obvezno če si zaposlen). Istočasno se ne mislim ubadat z redno zaposlitvijo zato ker ne mislim delat za tistih okrg 30% denarja, ki mi ga ostane, ko država pokrade ostali del moje plače v davkih, prispevkih, trošarinah in tarifah. Zaenkrat se ubadam z izobraževanjem na to temo, da ljudje sploh vidijo resnico. Nimam vseh odgovorov na vsa vprašanja, ampak kakor sem rekel: vsak ima od Boga dano neodtujljivo pravico do svobode, življenja in individualnosti, teh nima pa nihče pravice kršit.
Všeč mi jeVšeč mi je
Vedno ko preberem, da “vse bi bilo OK, če bi le imeli tisti pravi, zaresni kapitalizem”, se spomnim na komuniste. Tudi ti so trdili, da je s komunizmom vse ok, samo bolj se moramo truditi za pravi, zaresni komunizem.
1) “trg” (svobodni ali kaki drugi) brez subjekta, ki ga vzpostavi & skrbi za vsaj približno spoštovanje pravil (prisila), ne obstaja. Nikoli ni. (ko ni subjekta, ki bi delal red, močnejšemu nič ne preprečuje, da stvar, ki jo želi, preprosto vzame. Lop po betici.) V svetu imamo par držav, kjer je prišlo do implozije državnih institucij, kjer države v običajnem pomenu pravzaprav ni oziroma je popolnoma impotentna.
Kako je s svobodo, recimo, v Somaliji?
2.) Zanimivo, da ravno v internetu vidiš možnosti za “trg brez države”. Huh.
3.) Bitcoin… najverjetneje klasična piramidna shema. To je svoboda?
4.) O tem, kako smo skrbeli za revne pred pojavom sodobne “socialne države”, pa priporočam v branje http://www.goodreads.com/book/show/280582.Work_Consumerism_and_the_New_Poor
Skratka: manj Ron Paula, več resnih knjig.
Všeč mi jeVšeč mi je
Vedno ko preberem, da “vse bi bilo OK, če bi le imeli tisti pravi, zaresni kapitalizem”, se spomnim na komuniste. Tudi ti so trdili, da je s komunizmom vse ok, samo bolj se moramo truditi za pravi, zaresni komunizem.
1) “trg” (svobodni ali kaki drugi) brez subjekta, ki ga vzpostavi & skrbi za vsaj približno spoštovanje pravil (prisila), ne obstaja. Nikoli ni. (ko ni subjekta, ki bi delal red, močnejšemu nič ne preprečuje, da stvar, ki jo želi, preprosto vzame. Lop po betici.) V svetu imamo par držav, kjer je prišlo do implozije državnih institucij, kjer države v običajnem pomenu pravzaprav ni oziroma je popolnoma impotentna.
Kako je s svobodo, recimo, v Somaliji?
2.) Zanimivo, da ravno v internetu vidiš možnosti za “trg brez države”. Huh.
3.) Bitcoin… najverjetneje klasična piramidna shema. To je svoboda?
4.) O tem, kako smo skrbeli za revne pred pojavom sodobne “socialne države”, pa priporočam v branje http://www.goodreads.com/book/show/280582.Work_Consumerism_and_the_New_Poor
Skratka: manj Ron Paula, več resnih knjig.
Kaj misliš, ko rečeš “vse bi bilo OK, če bi le imeli tisti pravi, zaresni kapitalizem”? Kaj dojemaš kot zaresni kapitalizem? Jaz sem se odločil, da opustim uporabo te besede, ker nihče ne ve več kaj pomeni. Zato ponavadi govorim o svobodnem trgovanju. Kar pomeni lahko preprosto izmenjavo predmeta za predmet – ali storitve za storitev (kjer ti nobena tretja oseba nima pravice postavit davka na karkoli), ali pa zamenjavo predmeta za menjalno sredstvo (denar), za to da lahko kupiš drug predmet ali storitev.
Kdo vzpostavi pravila poslovanja? Če država, potem si nasrkal, ker bo ona vedno skrbela za svojo leno zanikrno rit (njeni uradniki oziroma ljudje ki ne ustvarjajo popolnoma nobene dodatne vrednosti). Jaz bi predlagal, da v vsakem normalnem (in tudi začuda v nenormalnem) primeru ljudje ponavadi delujejo po principu pogodb (ustnih ali pisnih…).
Naj dam najbolj preprost primer ki se ga spomnim: Recimo da želiš da ti nekdo drug pokosi travo okrog hiše. Ker se želiš oddolžiti tisti osebi za to da bo to naredil, ali pa preprosto je situacija taka, da se pričakuje da plačaš, ali pa želiš, da ti tista oseba morda če bo naredila dobro delo, boljše od pričakovanega, jo boš najel še enkrat… (kakor pač je je vseeno), ji boš plačal. In pride recimo Franci, ki želi tebi pokosit travo (ali pa mu sam rečeš, je popolnoma vseeno). Kdo določa pravila? Mar nista oba? Ampak kdo je prvi in kdo naredi kaj? to je odvisno od vaju dveh, ampak ponavadi je tako, da ti nekdo opravi storitev, ti pa mu zatem plačaš. Za to lahko celo napišeta pogodo in ko se na začetku zmenita kako bo, tako tudi mora biti. Posledice bom še obrazložil. Torej: ali bo Franci želel delati pri tebi, če bo vedel da je verjetnost, da mu boš plačal, majhna? NE! Ali boš ti najel Francija, če veš, da ne bo opravil svojega dela? Gotovo ne, ampak če ne bo opravil svojega dela, tudi plačano ne bo dobil. Torej je na tebi kot “delodajalcu” da ravnaš pošteno. To je lahko subjektivno, ampak zavedaj se, da bo tvoje ravnanje imelo posledice v prihodnosti.
1. Franci ti recimo pokosi travo in ti mu ne plačaš (pokošena je bila po tvojih željah, ki si mu jih prej povedal). Franci ne bo več kosil pri tebi, svojim kolegom bo pa tudi povedal kak škrtuh si. To bo tebi škodilo ne samo pri košnji ampak tudi pri drgih poslih. Mogoče bo celo šel do ljudi, ki imajo vpliv, da bo od tebe izsilil plačilo, saj si mu ga dolžan. To je njegova odločitev (to je lahko ali privatna “law enforcement agency” kot jih omenja David Friedman, ali pa celo sodišče).
2. Franci ti pokosi travo in ti mu plačaš kot sta se zmenila. Lahko bo prišel še kdaj k tebi in ti še bolje ali celo za nižjo ceno pokosil travo, ali pa celo kupil kakšne druge tvoje stvari v trgovini ki si jo recimo lastiš. Zraven bo gotovo povabil tudi kakega prijatelja in te kot poštenega človeka tudi priporočil. Morda ga še kdaj povabiš k sodelovanju in njegovo delo dodatno nagradiš. Zmagala sta oba.
3. Franci ti ne pokosi trave in ti mu ne plačaš. Nihče ničesar ne izgubi. Če pa krši vajin dogovor inzahteva denar za nekaj kar ni naredil, mu preprosto lahko prepoveš prihod na tvojo parcelo in ti lahko, če ti grozi s silo, uporabiš že prej omenjeno “law enforcement agency” ali sodišče za dosego cilja. Odločitev je tvoja. Če veš da nisi kriv, bo tako ali tako v več primerih to škodilo samo Franciju, istočasno pa veš, da njemu ni za zaupat in nikoli več ne boš delel z njim, ter to tudi gotovo poveš drugim.
Države pri tem ne rabiš, saj tudi sodišča lahko delujejo v prostem trgu, kot to dobro opisuje David Friedman v svoji knjigi “The Machinery of Freedom.”
Mimogrede, če imaš ti kot monopolist možnost pisanja pravil in jih spreminjati (kot je pri korporacijah ki so vedno v postelji z državo), ti je vseeno kako delaš z delavci, ker veš, da nameni niso važni, ker veš, da ne glede na to kako ravnaš z delavci, boš imel ti vedno korist, njemu bo pa delo vedno muka. In ko ima država monopol nad čimerkoli, se to tudi zgodi: človek postane objekt, ki se ga odstrani ko je to želejeno. Ko ima država tako moč, ali mar obstaja kdo ali karkoli, ki bo tebe kot “uporabnika” ali “potrošnika” varoval pred državo in njenim monopolom? Ne, ni (razen če verjameš v Boga kot tistega ki bo v večnosti vsem poplačal: dobro z dobrim in slabo s slabim). Tu je torej še en razlog zakaj ne priznavam legitimnosti države, ker se ji ne da konkurirat, ker je sama v svojem bistvu in definiciji monopol nad družbeno prisilo (SSKJ). Milton Friedman je recimo enkrat izjavil: “Veliko ljudi želi, da jih država, kot potrošnike, varuje. Veliko večji problem je, kdo bo potrošnika varoval pred državo.”
—
Kar se tiče interneta: bolha, ebay, amazon, craigslist,… to so v večini primerov strani, kjer lahko ali direknto kupiš, ali pa naročiš in plačaš ob prevzetju, ebay in Amazon pa imata tudi varovalke za transparentnost naročil. Ne rabiš se nujno vedno ubadat s kupovanjem prek interneta kot: vidi, naroči, vpiši svoje podatke, plačaj… lahko tudi kontaktiraš prodajalca in se z njim znajdeš kako bosta stvari izmenjala. Brez države. Lako to naredita kakor koli želita.
—
Bitcoin… ja, meni se zdi tudi kot le še ena dodatna zadeva (kot sem tudi rekel) brez intrinzične vrednosti (uporabna bo le dokler bodo ljudje verjeli, da jo nekaj lahko zamenja – kot fiat denar ki ga imamo vse okoli nas). Lahko bi rekel da je piramidni sistem, čeprav meni ne deluje popolnoma kot tak. Res pa je, da bo vse izgubil le zadnji, ki ga bo še imel (kot tudi pri dolarju v nekaj letih in z ameriškimi obveznicami). Samo še ena fiat valuta. Bitcoin bi bil drugačen le če bi bil 100% garantiran z neko fizično stvarjo, kar bi ga zopet lahko uvrstilo na stopnjo fiat valute kot hibridno valuto, ampak tu je vprašanje le koliko kontrole nekdo sploh ima za ponaverbo in hekanje sistema ter kako centraliziran sistem je. Sam bi preferiral trgovanje material za material, uslugo za uslugo ali kombinacijo le tega.
—
S Somalijo se ne bom ubadal, tu je pa dober povzetek:
ali pa članka na mises.org:
http://mises.org/daily/1855
http://mises.org/daily/5418/
—
O revnih pa nima smisla da sam govorim, ko so (tako ali tako tudi za druge stvari) napisali že drugi:
http://mises.org/daily/4652
Click to access 21_2_1.pdf
Naj pa samo omenim še enkrat: če je kdo dolžan poskrbeti z ubogega, si to ti, ki vidiš nekoga in njegovo potrebo. Ne rabiš nobene organizacije, niti ne države, pač pa si ti tisti, ki mu revščino povečuješ, če mu nisi pripravljen pomagati (dajanje denarja ponavadi ni rešitev, pač pa je takega človeka treba naučiti delovnih navad, mu dati priložnost za delo, mu morda iz svojega žepa kupiti kruh ali pa stvari s katerimi ga lahko naučiš, kako lahko poskrbi sam zase, večina si tega vsega namreč želi veliko bolj kot životarjenja ker nimajo legalne priložnosti za delo, ker vsi zahtevajo visoko vsposobljene kadre, katere želijo da delajo poceni. Vsak mora začeti na eni točki ter graditi na tem. Ko neki skupini ljudi to možnost odvzameš, postanejo omejeni, revni. Reveže je v veliki meri tako posredno ustvarila država s svojimi regulacijami in ti, ki si to podpiral in nisi hotel prevzeti odgovornosti do reveža sam).
Všeč mi jeVšeč mi je
“Dejansko pa ne rabiš iti “ven na trg” kot na neko fizično mesto, za to da trguješ, ampak to lahko recimo danes narediš preko interneta, kar je zopet dokaz za to, da trg obstaja brez države”
???
Če nekaj kupujemo po internetu to nikakor ne pomeni prihoda v ne-državno, svobodno-anarhistično tržno področje. Vsak internetni ponudnik je registriran in prisiljen delovati po zakonih svoje države, včasih pa tudi skladno s tujimi zakoni. Razen, če deluje na črno, seveda. Najboljši in najhitrejši način za prehod v tako “svobodno” minimalno sfero je v bistvu korupcija in ne liberalizem, zato imajo vse korumpirane države nadvse minimalno državo z zelo nizko porabo BDP-ja.
Danes ne morete igrati niti igrice Angry Birds brez, da bi šli vaši podatki v bazo Nacionalne varnostne agencije ZDA. Toliko o “odsotnosti” države na internetu.
Na tem mestu se lahko le strinjam z “neortodoksnim” institucionalnim ekonomistom Ha-Joon Changom, da smo danes številne regulacije trga in tudi številne pozitivne svoboščine, ki nam jih zagotavlja država, že tako ponotranjli, da se jih niti ne zavedamo več. Za internetno generacijo, ki rada verjame v nekakšen “digitalizem” in v domnevno odmiranje starih struktrur, to velja še toliko bolj. In znotraj vsega tega se potem kregamo o “svobodnem” trgu in o minimalnem karkoli že. Po svoje je vse to res smešno.
Všeč mi jeVšeč mi je
“Ko neki skupini ljudi to možnost odvzameš, postanejo omejeni, revni. Reveže je v veliki meri tako posredno ustvarila država s svojimi regulacijami”
Včasih se ne morem načuditi dogmatizmu, ki izhaja iz naklonjenosti anarho-kapitalizmu. Za moje pojme so “Avstrijci” in njihovi podporniki izjemno dogmatični in slabo analitični, saj imajo nekakšen bizaren, holističen, “one size fits all” pristop do skorajda vseh družbenih problemov.
Milton Friedman je bil za razliko od takega pristopa bistveno bolj dlakocepski in natančen in zaradi tega tudi boljši argumentator. Sicer se z večino stvarmi, ki jih je javno zagovarjal ne strinjam, tako iz vrednostnih kot iz bolj logičnih razlogov. Denimo s tem, da sta svoboda in enakost nasprotnici. V realnosti gre za navidezno, lažno dilemo. Vsakič, ko so si ljudje v družbenem življenju izborili novo svobodo, so hkrati imeli tudi novo enakost.
Primer- ko so zahodni Evropejci in Američani v 18. stoletju zavrnili monarhijo in fevdalizem, so hkrati dobili neko novo svobodo in novo enakost. Slavni stavek “All men are created equal” izhaja iz natanko tistega časa. Seveda pa to nikoli ne pomeni “popolne” svobode in “popolne” enakosti. Poanta je v tem, da se svoboda in enakost vzpenjata skupaj, v istem gibanju. Nasprotnici sta samo v grobih racionalističnih in formalnih izpeljavah, v realnosti pa nista.
Tega ljudje na Zahodu v zadnjih 30 in več letih niso ravno dobro razumeli. Zato imajo danes Američani manj (pozitivne, vsebinske) svobode kot so jo imeli pred Reaganom. Danes delajo po 20% več ur na leto kot v 1970-tih letih in imajo enormne zasebne dolgove. In več kot 2 milijona jih ždi v zaporih, kar je več kot na Kitajskem. Tako zgleda svet v katerem se bebavo zagovarja neenakost, ki naj bi menda prinesla več “svobode”.
Milton Friedman je bil v ZDA v sedemdesetih in osemdesetih zelo vpliven in popularen za moje pojme predvsem zato, ker je Američanom razlagal svoje misli na predvečer dolgoletne stagnacije realnih plač. Tega še nikoli niso doživeli v svoji zgodovini. Do takrat je takorekoč vsaka naslednja generacija živela bolje od prejšnje. Potem je globalizacija “prešaltala” v novo fazo outsourcinga in v veljavo je vstopila nova vladna politika. “Trickle-down” pravljica v katero so ljudje bolj ali manj množično verjeli (z izjemo ekonomistov) in mnogi verjamejo še danes, pa se je izkazala za popolno traparijo. Zdaj živijo v ruševinah teh traparij.
Všeč mi jeVšeč mi je
“Danes je trgovanje samo na osnovi materialne izmenjave še lažje dosegljivo, saj poznamo digitalne tehnologije, ki nam omogočijo, da okoli potujemo samo “s kartico,” ter s pomočjo ali “clearing hous-a”…”
V tem primeru še vedno uporabljaš denar.
Jaz mislim, da je poglavitni razlog, da je Musiču promet upadel (če mu je seveda res), da smo Slovenci, kot kaže, zelo omejeni v svojem razmišljanju.
“… v centralno planski državi kot je naša, ljudem ni v interesu biti odgovoren. Se jim bolj splača biti “kriminalec.”
V sistemu ‘svobodnega bančništva’ pri prav tako prihajalo do centralnega planiranja, s to razliko, da bi se planiranje preneslo iz države med kliko zasebnih bankirjev. No, saj, podoben sistem imamo danes, kjer je Wall st. = država. Se pa strinjam, bolj se splača nakrast milijone, ker se ti tako ali tako nič ne zgodi. V najslabšem primeru ti po parih letih youth hostla še vedno ostane nakradeno.
Jaz mislim, da je za tako obliko družbe, ki si jo zamišljaš, najbolj pomembna osebna poštenost. Če bi bil vsak pošten, potem bi verjetno imeli nek veliko boljši sistem, kar si pa v končni fazi želi vsak od nas.
Všeč mi jeVšeč mi je
Odvisno kako definiraš denar, ker recimo legalno ne smeš uporabljti besede denar (in kovanec ter bankovec) za karkoli, kar ni izdala država (beseda “coin” se mora recimo spremeniti v “round”). Bistvo je sicer lahko podobno, ampak legalno nima za državo nobene vrednosti (pač jo ima zate). In konec koncev je to lahko v lesu, bakru, zlatu,… v čemerkoli, kar je uporabno ali po čemerkoli, ki ima povpraševanje.
To je tudi res glede Musiča … slovenceljni smo namreč zelo ozkogledni, kar bom v osnovi pripisal javnemu šolskmu sistemu in njega etatistični indoktrinaciji. Kritično mišljenje je praktično nevideno.
Če centralno planiranje smatraš kot delovanje zasebnika pri vodenju svojega posla, potem prav, naj to dela (še vedno to lahko dela zelo omejeno samo s svojo specializacijo), še vedno je odvisen od ostalih udeležencev na “trgu.” Bistvo tega, da je bančništvo odstranjeno od države je pa ravno v tem, da banka v primeru nezaupanja ali “bank-runa” lahko, oziroma mora propasti. Ravno to, da je sistem bolj razpršen in da je “svoboden” in to, da se lahko posamezna banka sesuje, je tudi varovalka, da najmanj ljudi, ki hranijo svoje stvari v banki, svoje imetje dejansko izgubi (načeloma izgubijo samo fiktivno imetje).
Osebna poštenost je sicer pomembna, ampak če kaj poznaš situacijo okrog sebe, veš, da se negativna beseda o tebi širi (po nekaterih podatkih okrog 7-krat) hitreje od dobre besede in tu prevladajo interesi kupovanja pri poštenjakih. Ravno to, da niso vsi pošteni je en izmed razlogov za preferiranje svobodne družbe. Če pa te zanima o prostem sisteu sodišč si preberi “The Machinery of Freedom” od Davida Friedmana (http://www.daviddfriedman.com/The_Machinery_of_Freedom_.pdf), kjer dokaj detajlno obrazloži celo del družbe, ki ga mnogi smatrajo kot enega, ki bi ga država morala izvajati.
Poleg tega je pa v demokratičnem socializmu, ki ga imamo v Sloveniji, ljudem v veliko veliko večjem interesu biti neodgovoren in nepošten, kot pa v svobodnem, slednji bi ljudi že zaradi svoje narave na nek način prisilil do bolj odgovornega ravnanja.
Všeč mi jeVšeč mi je
Matic, bluziš. Če uporabljaš kartico, to NI materialna izmenjava, ampak uporabljaš denar (v našem primeru evre). Kot ti je dejal že Jure: manj Ron Paula in več resnih knjig… sam bi dodal še: člankov, npr. ‘Posojilna mrzlica’, Global, december 2013, str. 26.
Všeč mi jeVšeč mi je
“To je tudi res glede Musiča … slovenceljni smo namreč zelo ozkogledni, kar bom v osnovi pripisal javnemu šolskmu sistemu in njega etatistični indoktrinaciji. Kritično mišljenje je praktično nevideno”
Odvisno kaj imaš za ozkoglednost. Če kdaj spremljaš kake angleške in ameriške forume, bloge, Tv debate, boš hitro naletel na ozkoglednost, na grobo kulturno bojevništvo, ki je v marsičem še hujše od slovenskega, glede na to, da v 20. stoletju niso imeli medsebojnih spopadov na ravni manjše državljanske vojne kar smo imeli mi.
Všeč mi jeVšeč mi je
Sicer pa ne vem kaj ima javno šolstvo s tem, da ljudje odhajajo iz restavracije, ker tja prihajajo že rahlo “drugačni” ljudje kot so jih običajno vajeni.
Všeč mi jeVšeč mi je
Priznam, da nisem tako razpakiral, kot bi morda moral. Neposredno z odhodom iz restavracije ozkoglednost nima morda navidez veliko veze, pač pa posredno. Naše obnašanje je namreč (ozkogledno) omejeno v povprečju na navade iz otroštva, ki ga pa v veliki meri preživimo v javni izobraževalni ustanovi in ne s starši. Javna izobraževalna ustanova ima v svojem (pruskem v izvoru) bistvu glaven namen narediti ljudi ubogljive (kar ji nujno ne uspeva), enake, vodljive, slepe, nezmožne kritičnega razmišljanja in razmišljanja s svojo glavo. Istočasno se družba med mladimi formira med različne skupine (kar se doma ne bi moglo tako očitno in vidno zgoditi) in vsaka skupina je zase, nobena pa ponavadi ne pomaga drugi. Še huje je to, da je to še celo spodbujeno s strani ustanove, ker se tako mlade iz strani šole bojda lažje kontrolira. Na privatnem faksu, na kakšnem sem, se to ne dogaja, če pa se, pa za to ne vem, kakor bi tudi moralo biti.
Če bi mladi ne bili “vzgojeni” s strani javne izobraževalne institucije, bi jih starši veliko lažje spodbujali (s svojo samoiniciativo) k sodelovanju z ostalimi ljudmi (ne samo pomoči ubogim recimo). Tisti, ki imajo slabšo ekonomsko situacijo so namreč že tako nagnjeni (po mojih izkušnjah) k večjemu sodelovanju (sicer je to odvisno tudi od kulture, ampak za primer zdaj posplošujem) in zato lažje to tudi živijo, če pa je več časa preživetega z otroki skupaj z učenjem življenja, je situacija oz. prihodnost več kot pa samo ene osebe močno pozitivno spremenjena (seveda tu posplošujem in vedno so izjeme in ne gre vedno perfektno, vse stvari pa so povezane in ni potrebno “reformirati” samo šolstva ampak vse skupaj ponastaviti… popolnoma vse – zbrisat diske in pustiti, da se stvari same razvijajo).
Če te več zanima o vzgoji in šolstvu poslušaj ali preberi kaj od Stefana Molyneuxa, ima nekaj zanimivih reči na to temo.
Kar se pa tiče drugih držav in ozkoglednosti, je pa v primeru, ki si ga navedel resničen, ampak po mojem osebnem mnenju nima nujno veliko veze z izobraževanjem, ampak z načinom komunikacije – torej kulture.
Ena stvar ki me pri američanih resnično moti (kar nekaj jih osebno poznam), je njihova politična korektnost in nedirektnost. Skupaj z le to njihova mnenja zvenijo zelo zelo ozkogledna. Če pa pogledamo politično sliko, se pa ponavadi ljudje naslonijo na eno stranko (kar je res skoraj povsod kjer demokracija obstaja) in jo s slepo vero branijo kakor koli pač gre, zopet brez kritičnega razmišljanja. Res je tudi, da lahko delno vse te stvari povežeš s prav tako invazivnim javnim šolskim sistemom in z njeno etatistično indoktrinacijo (recimo povprečen primer iz ZDA: republikanci bodo svoje otroke ponavadi pošiljali na privatne fakse in šole ali pa jih učili doma, želeli bodo varovati svoje ustavne pravice, nekatere stvari bodo bolj preverili kot pa demokrati. Ponavadi želijo čim manj davkov. Seveda bodo na žalost zelo ozkogledni glede uporabe vojske, kar je mimogrede v kontradikciji z osnovno ustavo ZDA. Vse to je delno plod preteklih generacij ki so se zavzemale za svobodo (četudi na začetku, celo v 1776, za religijsko svobodo). Na drugi strani imamo demokrate, ki so ponavadi ljudje ki imajo radi socializem, ker se rabijo najmanj trudit, da jim država da “handoute” in subvencije, tako da velikokrat dejansko živijo na račun države. Oni želijo da je državni aparat čim-obsežnejši, da ima čim več kotrole. Hočejo zastonj denar (zda tiska dollarje, kar povzroča inflacijo, zato da lahko dajo denar ljudem pod pretvezo pomoči). Demokratom je to butnjeno v glavo povečini v javnih šolah, katere si večina lahko edino privošči. To ne pomeni, da so demokrati v povprečju revnejši (statistik nisem bral na to temo, je pa smiselno kot posledica), pomeni pa, da hočejo povedat “to in to mi pripada, daj mi ne glede na to ali delam ali ne!!” To je tipična mentaliteta tudi in predvsem javnih izobraževalnih institucij, saj je v teoriji ena izmed njenih nalog dati vsem enako snov in vse uravnati na čim boljšo čim bolj enako oceno, istočasno pa jih še vedno “oceniti” – pri čemer so vsi povprečni, zato ker se dejansko najbolj trudi prav tisti s srednjo oceno, tistim z nižjo se namreč ponavadi v ZDA pričakuje, da se jih bo spustilo skozi ker pač vsi morajo priti čez osnovno javno korito. Istočasno se tisti, ki želijo kaj znat ne trudijo, ker z lahkoto stvari naredijo, v šoli se le dolgočasijo. Vsem trem javna šola (podobno tudi v Sloveniji) škodi, ker jim da interes do papirja (diploma) in ne do znanja, ker se vsem reče: “jah če boš mel to in to diplomo, boš dobil službo in si boš lahko kupil hišo in imel lep avto lepo ženo in družino – uči se: za papir!” In tako zopet pride do javnega šolskega sistema, vsiljene enačitve ljudi, ki nismo roboti, kjer ljudje verjamejo obljubi in če se to ne izpolni krivijo državo da jim ni dala kar jim pripada ter hočejo čim več od nje, istočasno so pa ekonomsko nepismeni (javne šole jih namreč hočejo narediti uniformne delavce ki so ubogljivi in sledijo – nočejo pa jim povedat kako uspeti, ker niti sami ne vedo, zaposleni v javnih šolah dejansko verjamejo da jim papir prinese službo, kar je res EDINO v javnem sektorju (ne glede na to koliko je kdo dejansko sposoben)) in zato ne dobijo službe niti je ne znajo ustvarit, državni aparat pa jim to celo otežuje ali onemogoča.
Morda ne direktno ampak indirektno državni aparat uporablja medije in šolstvo (tudi trg) za to, da ustvari pokorne državljane, ki se podrejajo državi in jo slavijo in častijo kot boga, češ da ona poskrbi za vse in nič ni narejeno brez nje, da je nujno potrebna. Zato etatist, ustvarjen in vzgojen s strani države, razvajen, ne bo videl potreb ubogih, saj predvideva, da bo Ona (država) poskrbela za njih, za to da bo on sam lahko živel svoj lajf kokr ga bo sam hotu na račun vseh ostalih (kot so to delali belci s črnci na ameriškem jugu – naj se opazi tudi tu vpliv izobrazbe: črnec je ni imel, belec jo je pa zastonj dobil na račun črnca).
Vse stvari so povezane tako ali drugače in ko državni aparat začne spreminjat “naravno” človeško ravnovesje, se naraven sistem začne sesuvat, država bo rekla da je to zaradi človeške nesposobnosti državljanov in bo hotela še več kontrole, resnice pa v svojem iskanju (nad)moči ne bo nikoli povedala. Kar slepite se tisti, ki slavite in malikovalsko častite državni aparat kot vašega lažnega boga.
Všeč mi jeVšeč mi je
(1) “kapitalizem (…) kot edini učinkovit družbeni sistem (…)” – kaj je tisto v kapitalizmu, še posebej v slovenskem kapitalizmu, kar tako dobro učinkuje in česar ni možno kot idejo ali koncept vgraditi v noben drug družbeni sistem, da imaš kapitalizem za edinega učinkovitega?
(2) “da se izognemo potencialnim posledicam v obliki marksističnih revolucij” – kake točno so torej potencialne posledice v obliki marksističnih revolucij, ki bi se jim morali izogniti?
Všeč mi jeVšeč mi je
Da sam razpolagaš z rezultati svojega dela in prihrankov. To je vse.
Pa ni edini učinkovit. Tudi ostali so delovali. Je pa relativno najbolj učinkovit. Vsaj takšen, kot ga pozna Z Evropa in ni razloga, da ne bi bil za zgled. Zakaj odkrivamo toplo vodo?
Potencialne posledice?
http://en.wikipedia.org/wiki/Holodomor
http://en.wikipedia.org/wiki/Killing_Fields
http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Chinese_Famine
Všeč mi jeVšeč mi je