Dobra nit Science Is Strategic (@scienceisstrat1) o tehnološkem vzponu Kitajske. Kitajska je na mnogih področjih prehitela ZDA (po številu top 1% člankov, po rankingu univerz glede števila in kvalitete člankov, po objavah glede umetne inteligence, po številu patentov, po dobavnih verigah glede proizvodov na področju obnovljivih virov energije, po proizvodnji baterij, po proizvodnji solarnih panelov itd.), drugje je le vprašanje časa, kdaj (po aplikacijah umetne inteligence). Pri čipih bo kmalu dohitela Tajvan, čeprav zaenkrat še zaostaja. Evropske unije v teh primerjavah ni nikjer niti približno blizu.
Below is a 🧵on this dynamic from supercomputing to AI to quantum to green energy.
cc: @erikbryn @paulg @Noahpinion @amcafee @ramez @scmallaby @wolfejosh










Pozabljamo, da 1 USD vložen v znanost v ZDA in na Kitajskem ne daje istega rezultata. Nekaj v stilu Purchasing Power Index-a. Če bi upoštevali to kvalitativno razliko in število in kvaliteto ljudi, ki se ukvarjajo z znanostjo, bi bila slika bistveno drugačna – v korist Kitajske.
Drugo je masa univerzitetno izobraženih ljudi, doktorantov etc. …Iz kvantitete prihaja kvaliteta. Kot sem že večkrat omenil na tem blogu, Kitajska sproducira cca slabih 5 milijonov STEM diplomantov letno, ZDA pa 10 krat manj (in manj kot Rusija ki ima več kot pol manj prebivalstva) . Splošni nivo znanja naravoslovja v kitajskih šolah od osnovnih do fakultete je po objavljenih mednarodnih primerjavah neprimerno višji na Kitajskem.
Splošni IQ prebivalstva je z 104 bistveno večji na Kitajskem kot v ZDA (in v Evropi). Danes imajo praktično vsi Kitajci dostop do digitalne tehnologije, mobilne tehnologije, interneta oz. informacij v svetu. Jezik in pisava, ki sta bila nekoč veliki barieri, s pomočjo strojnega prevajanja in umetne inteligence danes to več nista. Svak, ki občasna predava na kitajskih fakultetah, poroča, da take želje po znanju kot jo opaža na Kitajskem ni nikjer drugje na svetu.
Velika prednost Kitajske so državne univerze in državni kurikulum, ki ne popušča “komercialnim” zahtevam po prodaji akademskih naslovov. Po drugi strani je kitajska družba izjemno kompetitivna in izrazito hitra v komercializaciji. Kitajska država je pripravljena veliko tvegati z razvojem in eksperimentirati (predvsem na lokalni in pokrajinski ravni).
Na drugi strani (v ZDA bolj kot v Evropi) se igramo z Woke norostjo, matematiko kot “white privilage”, nižanjem standardov, …da naši ubogi razvajenčki ne bi bili pod depresijo, ker bi morali trdo delati med študijem. Da med “delom”- zaposlitvijo niti ne govorim.
Največja grožnja Zahodu niso ruske ali kitajske hipersonične rakete, temveč zaostajanje izobraževalnega sistema in “mehčanje” naše kulture.
In tu, se bojim, je že Game Over.
Edini način zaustavljanje Kitajske,se zdi(kot ga razume Zahod), je gospodarska in tehnološka blokada (se že dogaja, ampak prepozno), zrušitev oblasti Komunistične partije (se dogaja, ampak propadli so dosedaj vsi poskusi, podpora oblasti na Kitajski je večja kot katerikoli vladi na Zahod-u), bioterorizem (težko ker so Kitajci bistveno bolje pripravljeni in organizirani kot mi, hkrati obstaja možnost boomerang-a), vojna (že poteka s poskusom rušenja kitajskega zaveznika in prve nuklearne velesile Rusije).
Je pa še drug način (…bi rekli Pankrti). Miroljubna koeksistenca.
Ampak to pomeni na dolgi rok zrušenje položaja USD in s tem politične in ekonomske moči zahodne elite. Bojim se, zelo bojim, da bodo prej pripravljeni zažgati cel svet kot dopustiti izgubo svojega priviligiranega položaja. Vojna v Ukrajini to kaže več kot nazorno.
Všeč mi jeVšeč mi je